• Anasayfa
  • Bakır Kapsız Kaynak Teli Kullanım Alanı ve Üstünlükleri

Bakır Kapsız Kaynak Teli Kullanım Alanı ve Üstünlükleri

b

Bakır kaplamasız tel teknolojisini anlatabilmek için eski nesil MIG/MAG teli üretiminde bakır kaplamanın etkisine değinmekte fayda vardır. Uzun yıllardır alaşımsız ve düşük alaşımlı çeliklerde yaygın olarak korozyon dayanımını ve elektrik iletkenliğini arttırmak için bakır veya bakır alaşımları çelik tel yüzeylerine daldırma banyoları sayesinde uygulanmaktaydı. Çaplarına çekilerek getirilen teller sürekli bir besleme sistemi ile banyoların içerisinden geçirilmekte ve soğuma esnasında katılaşan bakır malzeme tel yüzeyinde ara yüzey bağ enerjisi ile muhafaza edilmektedir. Katılaşma esnasında, katılaşma yüzeyini oluşturan çelik telin mikropürüzlülüğü ve katılaşma hızı bakır kaplamadaki mikropürüzlülüğü etkileyen temel faktördür.

A

Mikropürüzlülüğün en önemlisi, kaynak makinasından akımın sabit bir şekilde geldiği kabul edildiğinde, kontakt memeye değen telin her yerde eşit bir şekilde olmayacağı gerçeğidir. Bu durumda sivri uçlar kontakt memeye değerek akım yüklenmekte fakat daha aşağıda kalan kısımlar akım yüklenmemektedir. Bu sırada kaynak akımı ms seviyesinde dalgalanmaktadır. Kısa devre arkında kararsızlığa neden olan bu durumda anlık yükselme ve düşmeler malzemenin küçük parçacıklar halinde kopmasına ve sıçrantıya neden olmaktadır. Kontakt meme sarfiyatında ise birbirine sürtünen aynı cinsten malzemelerden dolayı aşınma daha fazla olmaktadır. Ayrıca torç spirali içine bakır kaplama dolduğu için tel sürme kabiliyeti önemli ölçüde azalmaktadır. Bakır kaplı tellerde diğer bir yan etkide bakır dumanının kaynak sırasında ortaya çıkmasıdır. Türevleri ve oksitleri zehirli olan bu malzemenin uzun süren kaynaklarda insan sağlığına ciddi zarar vermektedir.

d

Bu zararları en aza indirmek adına bakır kapsız kaynak teli kullanmakta fayda vardır. Her halukarda duman emme sistemli kaynak maskesi kullanılmasını da öneriyoruz.

Pittarc Bakır Kapsız Kaynak Telleri İçin Tıkla

Kemppi Duman Emme Maskeler İçin Tıkla

 

Lütfen Bekleyin...