• Anasayfa
  • Galvaniz Kaplı Çelikler Nasıl Kaynar?

 

Galvenizleme Nedir? Kaynağı Nasıl Yapılır?

Galvanizleme, demir atomlu bir malzemeye çinko kaplama uygulanmasıdır. Korozyonu önlemek veya en azından geciktirmek için yapılır. Çinko kaplama, bunlarla sınırlı olmamak üzere sıcak daldırma, metal püskürtme ve elektro püskürtme dahil olmak üzere birçok farklı yolla uygulanabilir. Galvanneal işlemi, sıcak daldırma yoluyla galvanizli çeliğin alınması ve kaplamanın tavlanması için fırından geçirilmesi işlemidir. Bu işlem, demir ve çinko tabakalarının birbirine difüze olmasına ve yüzeyde çinko-demir alaşım tabakalarının oluşmasına neden olur.

Galvaniz kaplı çelik kaynağında yüksek sıçrantı

 Galvanizli parçalar üzerindeki çinko kaplama aşırı miktarda sıçrama yapabilir. Bu sorun, temel öneriler izlenerek çözülebilir.

 Galvanizli parçalar otomotiv, yapı çeliği, inşaat, petrol sahası ve daha pek çok endüstride kullanılmaktadır. Korozyonu önlemek için harika bir işlemdir. Zorluk çıkartan kısmı, çinko kaplama üzerine kaynak yapmaktır.

  Arkda oluşan ısı, çinko kaplamayı sorunsuzca yakacaktır. Bununla birlikte ortaya çıkan kaynak, aşırı gözeneklilik, kabul edilemez görseller, nufuziyet eksikliği, çatlaklar ve aşırı sıçrama gibi birçok sorunu ortaya çıkarabilir. Kaynak çinkoyu yakmasına rağmen, özellikle ince kesitte (sac metal) çok az korozyon direnci kaybolur. Gözeneklilik neredeyse kaçınılmazdır. Çinko kaplamanın kalınlığı doğrudan etkiler. Kaynak tel üreticileri, gözenekliliği ortadan kaldırmayı vaat eden özel teller geliştirdiler. Bu büyük bir iddia ve bu kaynak tellerinin kesinlikle bazı faydaları var, ancak galvanizli çeliği başarılı bir şekilde kaynatmanın başka pratik yolları da var. Aşağıda, galvanizli çelik üzerine nasıl kaynak yapılacağına dair birkaç tavsiye bulunmaktadır.

 

 

Genel Öneriler

Kaynak metodu ne olursa olsun, galvanizli çeliği kaynaklamanın en iyi yolu, çinko kaplamayı kaynak yüzeyinden temizlemektir. Bu, iki işlemden oluşur. Kaplamanın çıkarılması ve kaynaktan sonra korozyon direncini yeniden kazanmak için kaynak dikişine yeniden püskürtülmesi veya boyanmasıdır. Bazı durumlarda yeniden galvanizleme, kaynaktan önce kaplamanın çıkarılıp çıkarılmadığına bakılmaksızın yapılır.

İşlem süresi uzamasına rağmen, sıçrama ve sıçrama temizliğini ortadan kaldıracak veya en azından büyük ölçüde azaltacaktır. Ayrıca gözeneklilik, çatlama ve nufuziyet eksikliğini de ortadan kaldırmalıdır.

Elektrod yöntemi ile kaynatılması (SMAW)

E6011 elektrod uygundur ve yalnızca AC güç kaynağınız varsa önerilir.
Sıralı bir ilerleme tekniği kullanın, ileri geri hareket çinko kaplamanın buharlaşmasına yardımcı olacak ve gözenekliliği ve çatlakları önleyecektir.
Özellikle 7mm veya daha kalın malzemelerdeki köşe kaynaklarında mümkün olan en büyük çaplı elektrotu kullanın. Çinko kaplama uygun nufuziyeti önleyebilir. Elektrod ne kadar büyük olursa, o kadar fazla amper kullanabiliriz. Amper ne kadar yüksek olursa, eklemin kökünü kaynatmak o kadar kolay olur.
SMAW (elektrod) işlemi, özellikle rutil ve bazik elektrod ile çok fazla sıçrama üretecektir. Sıçrantıları çıkarmanın veya yapışmasını önlemenin daha iyi yollarını bulmaktan başka yapabileceğiniz pek bir şey yok. Parçaya yapışan sıçrama miktarını en aza indirmek için kaynak öncesi sıçrama önleyici uygulanabilir.

6011 selülozik elektrodun özellikleri;

E6011, yüksek nufuziyete sahip bir selülozik elektrottur.
Kaplanmış çelikleri kaynatmak için tasarlanmıştır. Öncelikle AC güç kaynaklarıyla kullanılır, ancak olumlu yönleri azalsa da DC akımda da kullanılabilir:
Bu ürün, düşük sıçrama seviyelerine sahip sabit bir yapıya sahiptir.
E6011, genel amaçlı gemi yapımı ve yapısal işler için mükemmel bir seçimdir. Yüzeylerinde kaplama olan metallerde çok iyi sonuç vermektedir. Galveniz kaplı çeliklerin kaynağında çok tercih edilir.

 

Gazaltı Yöntemi ile Kaynatılması (GMAW)

 Mümkün olan en esnek (elognation yüksek olan) teli seçmek gerekir. Tel seçimi yaparken, ana malzemenin mekanik ve kimyasal özellikleri dikkate alınmalıdır. Ana malzemenin akma mukavemeti, (Kaynakta esas olan akma mukavemetidir. Akma başladıktan sonra malzeme bozulmuş sayılacaktır.) yüzde uzaması, çentik darbe sonucuna en yakın olan tel seçilmelidir. Aşağısı kabul edilemez. Çok fazla yüksek değerler gerilimlere ve çatlamalara neden olabilir. 

 Bakır kaplamasız bir kaynak teli seçilmelidir. Bakır yüzey pürüzlülüğü, çeliğe göre çok daha fazladır. Kaynak teli aktarımı sırasında Çok fazla noktadan temas edeceği için sıçrantı çok fazla artacaktır. No copper bir tel seçimi en stabil kaynak arkını oluşturacaktır.


 İnce kesitler için kısa devre transferi kullanın. Daha kalın malzeme de sprey transferi kullanılabilir ve sıçramayı önemli ölçüde azaltabilir.
En az %20 karbondioksit içeren bir koruyucu gaz kullanın, argonu dengeleyin. Yüksek karbon dioksit içeriği, çinko kaplama ile iyi bir kaynak işi yapar. Daha ince parçalarda kısa devre ark kullanılıyorsa, %100 kullanılması kabul edilebilir ancak daha fazla sıçrama üretecektir. Sprey transferi kullanacaksanız, %20'den az olmayan karbon dioksit elde edin. Burada esas olan nufuziyet mi yoksa az sıçrantı ve görsellik mi önemli olan. Dengelemek adına oranlar değişebilir. 
Sıçrama, gözeneklilik ve çatlaklar, SMAW'da olduğu gibi en büyük endişelerdir. Ancak, GMAW ile kaynak prosedürünü değiştirme konusunda birkaç seçeneğimiz daha var. Farklı koruyucu gaz karışımlarını deneyebilirsiniz (CO2 içeriği ile oynayın). Ayrıca silikon bronz dolgu metali (AWS Sınıflandırması ERCuSi-A) kullanma seçeneğiniz de vardır. Bu sert lehimleme yöntemi düşük mekanik değerler verir.

Özlü tel ile kaynağı da mümkündür. Rutil özlü için, AWS E71T-11 normunu tercih edebilirsiniz.  75% Argon – 25% Karbondioksit gazı en doğru sonucu verecektir.

Metal özlü için, AWS E70C-6M normunda bir tel ve  90% Argon – 10%  Karbondioksit gazı uygun olacaktır.

 

Argon Kaynağı ile Kaynatılması (TIG/WIG)

İlk adın mümkün olan en küçük tungsten ile kaynatılmasıdır. Bu doğrudan malzeme kalınlığına ve kullanılacak ampere göre değişmektedir. İnce bir saç kaynatılacaksa, 1.2'lik tungsten uygun olacaktır. Daha doğru bir gaz akışı için gaz lens kullanılmalıdır. Mümkün olan en düşük amper tercih edilmelidir. İlave tel kullanılacaksa ana malzemeye en yakın olan değerlere sahip bir tel seçilmelidir.

 Pulse kaynak yöntemi ile çok daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Manuel ayarlanabilen bir grafikle ısı girdilerini minumum düzeyde tutarken maksimum penetrasyon alınır.

 

Güvenlik Ekipmanları 

Yukarıda belirtilen kaynakla ilgili konulara (gözeneklilik, çatlaklar, nufuziyet eksikliği ve sıçrama) ek olarak, buharlaşmış çinkonun zehirliliği nedeniyle kaynakçı için normalden daha yüksek bir risk vardır. Galvaniz üzerine kaynak yaparken süt içme uygulamasını görmüş olabilirsiniz. Buharlaşan çinkonun neden olduğu zehirlenme mideyi etkiler. Süt rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olur, ancak toksik etkileri ortadan kaldırmaz. Kaynakçıyı ve çevresindekileri korumak için uygun havalandırmanın kullanılması zorunludur. Ortamda ki havayı çekmek kaynak gazına da etki edeceği için, en uygun yöntem hava üreteçli bir kaynak maskesi kullanmaktır. Bu maskeler operatörün beline bağlandığından, arkasında kalan ve kaynak dumanı olmayan bölgeden havayı çeker, filitrelerinden geçirir ve maskenin içine verir. Basınç ayarı da yapılmaktadır. Bu da operatörü maksimum düzeyde korur.

 

 

 

Lütfen Bekleyin...