• Anasayfa
  • Argon (TIG) Kaynak Makine Ayarları

Argon (TIG) Kaynak Makine Ayarları

Argon kaynak makine ayarları, sembolleri farklı olsa da genel olarak her markada aynı skala geçerlidir. Aşağıda Kemppi argon kaynak makinesinin paneli ve her tuşun üzerine bir no verilmiştir.

TIG

1.Ön gaz, Kaynak başlamadan önce kaç saniye gaz verileceğini belirler. Bu süreyi sıfır olarak alırsanız, tetik verildiği anda ark başlayacaktır. Ancak süpürme gazı olarak da bilinen ön gaz süresi minimum 0.8 saniyelerde tutulmalıdır. Aksi takdirde kaynak başlangıcının görseli bozulabilir.

2.Çıkış rampası, Ayarladığınız ampere kaç saniyede ulaşacağını belirler. Sıfır yapıldığında tetik verildiği anda ayarlanan ampere ulaşır. Özellikle ince malzemelerde daha kararlı ark başlangıcı için 1-2 saniyelerin altına inilmemesini ATM kaynak olarak önermekteyiz.

3.Minilog, bu özellik Kemppi kaynak makineleri için geçerlidir. Başka markalarda başka isimlerde görebiliriz. Bu özellik sayesinde çift amperle çalışabiliriz. İlk tetik ana amperi çağırırken ikinci tetik ayarlanan minilog amperini çağırır. Aralarında sonsuz geçiş varken, kaynağı durdurmak adına uzun tetik vermek gerekmektedir. Kaynak pozisyonları değiştiği proseslerde kullanılır. Pozisyonun değiştiği noktada durup amper ayarlamak, olası kaynak hatası doğurabileceğinden arkı hiç durdurmadan ikinci parametre çağrılır.

4. Amper, Makinenin amper (ergitme) gücüdür.

5.Pulse, Pulse iki farklı amper arası sürekli geçiş ile kaynak imkanı tanır. Pulse ortalama saniyede 5Hz lerde iki amper arası geçiş yapar. Bu frekans değeri Kemppi kaynak makinelerinde 0.01 ile 200Hz ile değişkendir. Isı girdisini azaltarak ekstra nüfuziyet vermesine olanak tanır.

6. İniş rampası, Kaynağı sonlandırmak için tetik verildiğinde kaç saniyede biteceğini belirler. Sıfır olarak ayarlandığında tetik verildiği anda ark durur. Özellikle krater çukuru oluşmaması adına bu süreyi minimum 2 saniyelerde tutmak gerekmektedir.

7. Son gaz, Ark durduktan sonra kaç saniye boyunca gaz akışı devam edeceğini belirler. Son gazı sıfır yada çok kısa sürelerde ayarlamak kaynak sonunun görselini bozar. Son gaz, tungsten ucunun bozulmaması ve kirlenmemesi adına da uzun tutulmalıdır. Kemppi ailesi olarak üç saniye ve üstünü önermekteyiz.

8.Pulse on&off, Beşinci madde de açıklanan pulse özelliğini aktif yada pasif eder.

9.Aktif edildiğinde Argon kaynağı moduna geçer.

10.Aktif edildiğinde Elektrod kaynağı moduna geçer.

11. Üçüncü madde de anlatılan minilog özelliğini aktif eder.

12.4T, Otomatik tetik modudur. Kaynağa başlamak için bir tetik bitirmek için ikinci tetik verilir. Kaynak esnasında tetiğe basılmaz.

13. 2T, Manuel tetik modudur. Basılı tutulduğu sürece kaynak yapar. Bırakıldığında kaynak biter.

14. HF, Yüksek frekanstır. Tungsteni değdirmeden ark başlangıcına olanak tanır. İçerisinde kart olan makinelerin kasalarında yapacağımız kaynak uygulamaların da off konumuna getirilmelidir. Aksi taktirde yüksek frekans karta zarar verebilir.

15. Parametre ayar kontrolünün nerede olacağını belirler. Bazı uygulamalar da torç üzerinde amper kiti yada ayak pedalı ile amper ayarı kullanılır. Bu gibi durumlarda nereden ayar yapacağımızı belirleriz.

16. Potansiyometre, Işığı yanan modunun ayarını değiştirmek için sağa sola çevirerek kullanılır.

17. Modlar arası geçiş.

Kemppi Argon Kaynak Makineleri için Tıkla

 

Lütfen Bekleyin...