• Anasayfa
  • Aşağıdan Yukarı Kaynak ve Otomatize Kaynak Parametreleri

Aşağıdan Yukarı Kaynak ve Otomatize Kaynak Parametreleri

İster manuel olsun ister robot, mekanizasyon yada otomasyon temel mantık aynıdır. Kaynak açıları, ortalama hızlar, torç ilerleme hızları ve bekleme süreleri. Aşağıdan yukarı kaynak yaparken torca salınım hareketi vermek zorundayız. Aksi halde kaynak yer çekimi etkisiyle aşağıya akacaktır. Bir çok salınım hareketi mevcuttur. Bunlardan bazılarına aşağıda ki görselde yer verilmiştir.

s

Hangi salınım hareketini kullanırsanız kullanın, kaynağın sağ ve sol kenarlarında bekleme süresi olmak zorundadır. Bu süreyi vermezseniz kaynağın ortası şişer ve kötü bir görseli oluşur. Bu süreler ortalama 0.2-0.6 saniye aralığında olmalıdır. Manuel bir kaynak yapıyorsanız bunu keskin net olarak bilememekle beraber, kenarlarda biraz daha yavaş hareket etmek olarak düşünebilirsiniz. Otomatize bir kaynak prosesine sahipseniz bu beklemeleri salise cinsinsen vereceğimiz gibi salınım frekans hızını da uygun bir değer ayarlamamız gerekmektedir. Bekleme süresi arttıkça salınım frekansı da artması gerekir. Aksi halde kaynak kenarları dalgalanmış bir görüntü alabilir.  

Aşağıda aşağıdan yukarı yapılan gaz altı kaynak traktörü prosesine ait bazı resimler mevcuttur.

r  r  r  r

Birinci resim çok pasolu kaynak uygulamasının sonucudur. İki kapak paso ve altında kök paso dahil toplam beş paso daha vardır. Mekanizasyon ile özlü tel uygulamasına aittir. 

İkinci resim Promotech gaz altı kaynak traktörü olan RAIL BULL'a aittir. Ekranda gözüktüğü gibi; kaynağın sağında ve solunda 0.2 saniye bekleme süresi verilmiştir. Bu sayede kaynak banyosunun ortası şişmemiştir. Toplamda sağa ve sola 1.1cm olmak üzere 2.2cm kaynak genişliği verilmiştir. Kapak paso olduğu için bir miktar daha geniş atabiliriz. Dakika da 40hz olarak frekans ayarlanmıştır. Traktör ilerleme hızı ise 10cm/dakikadır. Aşağıdan yukarı kaynak uygulamalarında ilerleme hızları diğer pozisyonlara nazaran daha yavaştır. Ortalama 10-25 cm/dakika uygun olacaktır. Daha hızlı gitmek mümkündür. Bu kaynak prosesinize göre değişkenlik gösterir.

Kaynak torcu 4. resimde olduğu gibi bir miktar yukarı bakmaktadır. Kaynak gazını önüne alarak ilerler. Tam doksan derece vererek de kullanabilirsiniz. Ark mesafesi normalde bir miktar daha yakın olmalıdır. Standart uygulamalarda 12-16mm gibi kullanıyorsanız dik pozisyonda daha stabil kararlı bir ark için 10-12mm aralıklarında daha uygun olacaktır. Hem ark mesafesini kısaltmak hem de otomatize bir kaynak uygulaması yapmak kontak tip meme ömrünü oldukça hızlı tüketecektir. Bu proseslerde standart yerine CuCrZr kontak tip meme kullanılması çok daha doğru olacaktır.

PROMOTECH Gaz altı kaynak traktörleri için tıkla

 

 

Lütfen Bekleyin...