• Anasayfa
  • Boru Kaynağı Nasıl Yapılır? Orbital Kaynağı Nedir? Otomatik ve Manuel Boru Kaynakları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boru Kaynakları Nasıl Yapılır?
Kaynak kariyerinizde ilerledikçe, farklı kalınlıklarda çeşitli metaller kullanarak çok çeşitli işler üzerinde çalışmak zorunda kalacaksınız. Boru kaynağı yapmak, düz levhaları kaynatmaktan daha zordur. Boru kaynak pozisyonları ve teknikleri, özellikle boru sabitse ve erişim kısıtlıysa, genellikle oldukça rahatsız edicidir. Sonuç olarak, boru kaynağıyla uğraşmayı düşünmeden önce, önce plaka kaynağını mükemmelleştirmek önemlidir. 

Boru kaynağı çok zor olduğu için, bu yöntemde uzman olan kaynakçılar, diğer kaynakcılara göre daha yüksek maaş alma eğilimindedir. Sonuç olarak 6G boru kaynak sertifikası endüstride en çok aranan sertifikalardan biridir.

b

Borulara Nasıl Kaynak Yapılır - Temel Kılavuz ve İşlem
Bir kaynak bağlantısında altlık kullanılmıyorsa, boru kaynağı sırasında kullanılan en yaygın işlem olan açık kök kaynağı olarak adlandırılır. Bu özellikle zordur çünkü esasen bir boşlukta (küçük de olsa) kaynak yapacaksınız ve kaynağı akıtmamanız gerekmektedir. Bu nedenle tüm işi berbat etmemek için doğru tekniği kullanmak önemlidir.

Her kaynakçının, solak veya sağlak olmalarına bağlı olarak, kaynak söz konusu olduğunda bir "iyi" ve bir "kötü" tarafı olacaktır. Bir düşünün: borunun etrafında hareket ederken, bir noktada eliniz görüşünüzü engelliyor olacak. Sağ elini kullanan kaynakçılar için borunun sol tarafı zorludur. Solak kaynakçılar için zor olan borunun sağ tarafıdır. Bu engeli önceden tahmin etmek ve nasıl aşılacağını öğrenmek, her seferinde güçlü, düzgün kaynaklar sağlamanın en iyi yoludur. Her zaman yerçekiminin kaynak havuzu üzerinde bir etkisi olacağını unutmayın. Bu nedenle en güçlü eliniz hangisi olursa olsun, borunun alt yarısı muhtemelen üst kısmından daha zor olacaktır.

Malzemelerinizi birbirine puntalayarak başlamak iyi bir fikirdir, çünkü bu onları güvenli bir şekilde yerinde tutar ve kaynak yapmaya zaman ayırmanıza ve özen göstermenize olanak tanır. Son kaynaktaki kusurların sayısını azaltacağından, puntalarınızı kesin ve yumuşatın.

Boru kaynağını her başlattığınızda ve durdurduğunuzda, bunu daima yan duvarda yapın asla kök boşluğunda değil. Arkı başlatın, kaynak havuzunun oluşmasını bekleyin, ardından açık kök boyunca diğer tarafa yavaşça ve nazikçe hareket edin. Konumunuzu değiştirmek zorunda kalana kadar borunun ilk bölümü için açık kök boyunca yavaşça zikzak çizin.

Boruyu bir saat kadranı olarak düşünün ve bölümlere ayırın. Saat 12 konumundan başlayın ve saat 3 konumuna kadar çalışın, ardından durun ve rahat olduğunuzdan ve bir sonraki bölüme hazır olduğunuzdan emin olun ve tüm kaynağı tamamlayana kadar bu işlemi tekrarlayın. Totalde 360 dereceyi geçin ve kaynaklar üst üste binsin. Çok pasolu bir işlemse, Kaynak başlangıçlarını üst üste gelmeyecek şekilde konumlandırın.

Elektorod ile Boru Kaynağı,

Bu yöntem konvansiyonel kabul edilse de hala saha da çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle saha borulama uygulamalarında ekipman taşıma kolaylığı adına çok tercih edilir. Saha da daha çok selülozik elektrod seçilir. Açık hava koşullarından kaynaklı oluşabilecek zararlı durumları ortadan kaldırır. Selülozik elektrod ile kök ve paso uygulamaları birbirinden farklıdır. Kök kaynağı yapılmadan önce, puntalarla sabitlenmiş boru arasında çapa bağlı değişmekle birlikte minumum 2mm kök boşluğu verilmesi gerekir. Kök paso için ters kutuplamak gerekir. Pense eksi kutupdayken şase artı kutupda olmalıdır. Bu form elektrodun kök vermesi içidir. Elektrodun yanışı sesi bile değişir. Aynı amperlerde çalışsanız da ark yelpazesi çok daha püskürterek malzemenin arkasına geçecektir. Unutmamak gerekir ki her makine selülozik elektord yakmaya uygun değildir. Özellikle ters kutuplayarak yakabilen bir makine edinmek çok önemlidir. Kök tamamlandıktan sonra posolara geçerken kutupları düzeltebilirsiniz. Pasolar arası temizlik yapmayı unutmayalım.

Son yıllarda yenilikci tarzıyla Kemppi kaynak makineleri,  bu konu üzerine ciddi bir iyileştirme yapmıştır. Pulse yöntemi ile elektrod kaynağını mümkün kılmıştır. Pulse amperlerini birbirinde bağımsız bir şekilde ayarlanabilmesine karşın, frekansa da müdahale edebiliyoruz. İşte kök kaynaklarında pulse yöntemi ile yüksek frekanslarda atılan kaynakların kök performansı en üst düzeye çıkartılmıştır. Kemppi pulse'lı elektrod makinesi için tıkla

Argon ile Boru Kaynağı,

Bu yöntem çok daha güvenilir, görselleri çok daha güzel bir yöntemdir. Ancak handikapları da çok fazladır. Öncelikle kaynakcısını bulmak biraz zordur. Bulduklarınız ise yüksek bedeller talep eder. Yöntem yavaştır. Gaz altı kaynağına göre en az 7-8 kat daha yavaş kalacaktır. Tüm bu sorunlara rağmen tercih edilmesinin nedeni filmlerde sorunsuz geçecektir.

Kök boşluğu verip yan duvarlar arasında gezinerek atılır. Çaplar uygunsa, altlık gazı verebilirsiniz. Bu gaz genelde azot olur ve saha da sakal diye tabir edilen ekstra sarkmaları ortadan kaldırır. Gaz altı ile atılacak kadar büyük çaplı olanlar borularda genelde kök kaynağı argon ile atılır. Pasolar gazaltı ile atılır. Bunun nedeni kök kaynağı en riskli olan kısmı olmasıdır. Pulse özelliği olan bir makineniz varsa kök atarken aktif edin. Sürekli sıcak ve soğuk amperler gezineceği için mükemmel kök formu oluşturur. Malzeme çok kalın değilse gaz lensi kullanın. Homojen dağılan gaz daha güvenli olacaktır. Aşağıda yer alan görsel, Kemppi gaz lensli kaynak torcu ve sonucudur.


gl  t

Kaynağa alt konumdan başlayarak yukarı doğru ilerleyin. Yarım turun ardından, ikinci yarım için yine alt konumdan başlayın. Her durduğunuzda başlangıç yerini taş ile temizleyip zayıflatın. Böylece durup kalkma yerlerinde sorun olmayacaktır.

Gazaltı ile Boru Kaynağı,

Gazaltı ile boru kaynağı yüksek hızlardan dolayı biraz risklidir. Bu yüzden büyük çaplarda ki borularda tercih edilir. Kök pasosu için elinizde kök atabilen özellikde bir makine varsa mümkündür ancak zor bir prosestir. Kök boşluğunu argon ve elektroda göre daha çok açın. Makine özelliğinden gelen saf karbondioksit gazını kullanın. Torcun açısını gideceği yönün tersine doğru iyice yatırın. Yukarıdan aşağıya doğru kökü atabilirsiniz. Kemppi kök atabilen gazaltı makinesi için tıkla

Pasolar kök kaynağına göre oldukca basittir. Borunun en altından başlayın 180 derece olana kadar yukarıya doğru salınım yaparak kaynatın. Daha sonra ikinci yarısını kaynatın. Özlü tel seçimi bu pozisyonda daha rahat işlemeye yardımcı olacaktır. Salınım formu çok önemlidir. Sağda ve solda muhakkak torcu bekletin. Ortalama 0.5 saniye gibi düşünebilirsiniz. Pasolar arsında temizlik yapın. Çok pasolu bir uygulamada pasolar arası sıcaklık tayin ediniz.

 

Orbital Kaynağı Nedir? Nasıl Yapılır?

Orbital kaynağı Tıg orbital ve Mıg orbital olmak üzere ikiye ayrılır. Tıg ile yapılan orbital kaynakaları, ilave tel kullanmayan açık kafalı sistemler ve ilave tel kullanan kapalı kafa sistemlere olarak kendi içinde ayrılır. 

m  t   t

 Yukarıda resimde gözüken birinci resim MIG orbital, ikinci resim kapalı kafa TIG orbital ve üçüncü resim açık kafa TIG orbital sistemidir. Kapalı kafa TIG orbital de kaynak bölgesi tamamen kafa içinde kalır. Gaz dışarı çıkamaz. Orbital sistemi 360 derece kaynaklı döner ve sızdırmaz bir kaynak olur. 360 dereceyi belirli sayıda bölümlere böler ve ayrı ayrı parametre girmemize olanak tanır. Böylece kaynak ilerledikce değişen pozisyona karşın farklı parametrelerle en düzgün sonuca ulaşırız.

Yukarıda ki üçüncü sistem açık kafalı orbital kaynak sistemidir. İlave tel kullanılarak yapılır. Genelde bir kiloluk küçük makaralarla yapılır. Çok pasolu kaynak mümkündür. Kaynak ağzı formu J groove olmalıdır. Aksi halde yan duvarlarda nufuziyet eksikliği gözlemlenebilir.  Orbital kaynaklarında en çok yanılgı, çok yüksek hızlara çıkabileceğimizi sanmaktır. Ancak bu sistemler setup sürelerinin uzunluğu bakımından yüksek hızlarda sonuçlanmazlar. Daha çok kaliteli ve tekrarlanabilirlik açısından tercih edilir. İlaç sektörü gibi sanayilerde zorunlu tutulabilir. 

Gazaltı orbital kaynağı, manuel kaynağında olduğu gibi daha büyük çaplı borularda tercih edilir. Özlü tel ile kullanımında çok daha verimli sonuçlar alınır. Bu sistemlerde salınım hareketinin hassaslığı çok önemlidir. Kaynağın sağı solu ve ortası gibi beklemeler verilebilmelidir. Bu süreler kaynağın görsel formuna doğrudan etki eder. Aşağıda promotech marka sisteme ait sonuç gözükmektedir. Promotech Sistemleri için tıkla

rb

 

 

 

Lütfen Bekleyin...