MIG/MAG gibi çok daha verimli kaynak proseslerinin kaynak endüstrisini devralmasıyla, son on yıllarda elektrod kaynağının (MMA)  uygulama alanları daralmıştır. Bu nedenle kaynak ekipmanı üreticilerinin bir çoğu, en önemli çabalarını elektrod kaynak yerine MIG/MAG kaynağına odaklamış olsalar da yeni güç kaynağı teknolojilerinin mümkün oldukca gazaltı argon ya da tozaltına uyarladılar. 

Örneğin pulse MIG/MAG kaynağı birkaç on yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak benzer kaynak akımı darbesi yalnızca birkaç cihazda elektrod kaynağı için mevcuttur. Kemppi, Master 315 elektrod kaynak makinesi için kullanımı kolay yeni bir darbe işlevi geliştirdi . Bu darbe işlevi, çeşitli elektrod kaynak uygulamalarında yaygın olarak kullanılabilir.

Pulse Yöntemi ile Elktrod Kaynağının İlkeleri

Elektrod pulse kaynağında kaynak akımı, kullanıcı tarafından seçilen bir frekansta iki farklı amper arasında değişir. İki akım seviyesi, ortalama akım çalışma aralığının ortasına yakın olarak ayarlandığında, her iki seviyenin de tipik olarak elektrotun iyi çalışma aralığı içinde kaldığı fikriyle seçilmiştir. Pratikte bu, daha düşük mevcut seviyenin, daha yüksek mevcut seviyenin %70'inde sabitlendiği ve kullanıcıların oranı yönetmek zorunda olmadığı anlamına gelir. Ayar sürecini daha da basitleştirmek için, bu mevcut seviyelerin sürelerinin oranı için de sabit bir değer ayarlanır. Daha yüksek akım seviyesi, tüm döngünün %40'ı kadar sürer.

Kemppi Master 315 çalışma prensibi aksi takdirde, akım seviyelerindeki varyasyonun eklenmesiyle sıradan elektrod kaynağınınkiyle aynıdır. Aşağıda darbeli çubuk kaynağının prensiplerini göstermektedir.

Elektrod pulse grafik

115 A ortalama akım ve 2,5 Hz frekansta 3,2 mm temel elektrod ile elektrod pulse kaynağında kaynak akımı (kırmızı) ve ark geriliminin (yeşil) davranışı yukarıda gözlemlenmektedir. Darbenin yüksek seviyesi 140 A ve alt seviyesi 98 A'dır. Alttaki eğriler, üst eğrilerin çerçeveli alanının büyütülmüş halidir ve bir kısa devre sırasındaki davranışı gösterir. Bu grafik kemppi kaynak makinesi master 315'e ait akım zaman grafiğidir.

  Özellikle saha da boru kök uygulamalarında yüksek frekans pulse teknolojisi ile oldukca olumlu sonuçlar alınmıştır. Bununla beraber tüm kaynak pozisyonlarında ekstra iyileştirmeler yapmıştır.

Gözlemlenen sonuçlar;

  • Darbe frekansı kaynağın hızını belirlediğinden hareket hızını sabit tutmak kolaydır.
  • Sıçrama miktarı azalır.
  • Kaynak yüzeyi daha pürüzsüzdür (yüksek darbe frekansında).
  • Cüruf daha kolay çıkar.

 

Master 315

Kemppi Master 315 Elektrod Pulse için Linki tıkla.

Kemppi kaynak makinesi Türkiye Distribütörlüğü

 

 

Lütfen Bekleyin...