• Anasayfa
  • Kaynak Makine Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Kaynak Makine Elektrik Sarfiyatı


Bir kaynak makinesinin güç tüketimi, kaynak makinesinin watt değerinin çalışma saatleri ile çarpılmasıyla hesaplanabilir.
Herhangi bir kaynak makinesinin nominal gücü, sağladığı çıkış voltajı ve sağladığı çıkış akımı bilinerek kolayca hesaplanabilir.
Watt, bir cihazın tükettiği güç oranıdır ve kilovat saat birim, bir cihazın gerçek güç tüketimidir. Örneğin, 1 kW AC'nin nominal gücü 1 kW'dır. bu da 1 kW oranında güç tüketeceği anlamına gelir, bu nedenle AC iki saat boyunca açık ise 2 kWh veya birim elektrik tüketecektir.


Güç (kW) = (Çıkış Gerilimi X Çıkış Akımı) / Verim

Örneğin, 24 V'ta 160 amper çıkış akımı sağlayan bir kaynak makineniz varsa ve makinenin toplam verimi 0,89 ise, kaynak makinesinin nominal gücü,

Güç (kW) = (24 X 160) / 0,89

Güç (kW) = 4,314 kW.

Bu nedenle kaynak makinesinin nominal çıkış gücü 4.314 kW'dır

Bu bilgiyi bir kaynak makinesinin bir saatte tükettiği gücü hesaplamak için kullanabiliriz.

Kaynak makinenizin güç tüketimini hesaplamak için kaynak demirinin watt değerini çalışma saatleriyle çarpmanız gerekir.

Örneğin, 1 saatlik kaynak için yukarıdaki kaynak parametrelerini kullanıyorsak, güç tüketimi 4.314 kW X 1 saat, 4.314 kWh olacaktır.

Kaynak Makinesinin Toplam Verimini Nereden Bulacağım?

Aşağıda Kemppi M 520 modelinin teknik künyesi yer almaktadır. Kaynak makine teknik künyelerinde toplam verimi gösteren ibare olacaktır. Aşağıda yer alan verilere göre kemppi M520 modelinin verim katsayısı 0.9'dur. Bu değeri formülde kullanacağımız gibi ikinci bir yorumda yapabiliriz. Maksimum akımda 0.9 ibaresi veren bir makine oldukca kuvvetli ve yüksek amperlerde stabil ark üretme ihtimali yüksektir. Verimlilik katsayısı formülde bölen kısmında olduğu için verimlilik katsayısı ne kadar yüksek olursa elektrik tüketimi o kadar az olacaktır.

Aşağıda yer alan Kemppi M 420/520 modelini incelemek için buraya tıkla

m520

Lütfen Bekleyin...