• Anasayfa
  • Kaynakta Isı Girdisi Pulse Yöntemi ile Nasıl Azaltılır ?

KAYNAKTA ISI GİRDİSİ PULSE YÖNTEMİ İLE NASIL AZALTILIR ?

Metalik malzemelerde hangi kaynak metodunu uygularsanız uygulayın en çok dikkat edilmesi gereken konu ısı girdisidir. Isı girdisi, mm’e başına kaç J ısı verildiğini ifade eder. Isı girdisine etki eden çok fazla unsur olduğundan ötürü birçok farklı ısı girdisi formülüne mevcuttur. Bazı formüller malzemenin kalınlığını ve doğrultusunda kaç yönlü ıs aktarımı olacağına dikkat ederken bazı formüller birçok değişkene yer vermemektedir. En kabul gören formül IIW’nindir.

H= (VxIxnx60)/S

V=Voltaj

I=Amper

n=Sabit katsayı

S=Kaynak hızı (mm/dakika)

Formüle göre ısı girdisi yüksek çıkyorsa ilk adım tahribatı gözlemlemek olacaktır.

Yüksek ısı girdisi malzemenizi distorsyona uğratacaktır. Çarpılan malzeme gözle görülür derecede eğilmelere, bükülmelere başlayacaktır. Çarpılma olmasa bile metalürjik açıdan sorunlar teşkil edebilir. Tane büyümesine neden olabilir. Malzemenizin mekanik değerlerini aşağıya çeker. Malzemedeki tane sınırları ne kadar çoksa o kadar mekanik değerleri yüksek olacaktır.

 Isı girdisini aşağıya çekmenin en kolay yolu amperi aşağıya çekmektir. Formüle bakarsanız Voltaj ve amper değerleri ısı girdisini yükselten faktörlerdir. Ortalama 250 ampere 26 voltaj verileceğini düşünürsek en büyük adım amperi aşağıya çekmektir. Voltajın etkisi yukarıda ki örneğe göre amperin ortalama onda biridir. Amperi aşağıya çekmenin bazı olumsuz sonuçları da oluşur. Nufuziyetiniz azalmaya başlayacaktır. Nufuziyet yetersiz olmaya başladığında alternatif yollara başvurmak gerekir. Pulse Double Pulse teknolojili bir makineniz varsa ayarlamanız kolay olacaktır. Pulse standart gelen akımı dalgalandırarak darbe verme teknolojisidir. Double pulse ise iki farklı amperde iki farklı pulse özelliği sergilemesidir. Kemppi kaynak makinelerinde bu darbelerin üst amper, alt amper, frekans, bağımsız yüzdeler gibi her noktasına müdahele edilebilir. Bu yüzden kemppi kaynak makineleri ısı girdisi ile sorun olan projelerde çok tercih edilmektedir. Bu alan üzerine ekstradan WISE FUSION adlı özel yazılımı da bulunmaktadır.

 

Pulse yöntemi ile ısı girdisi azaltma

Temel mantık normalde indiğimizde nufuziyet sorunları oluştuğu amperlere inmektir. Bu amper değerlerinde nufuziyet sorunu ortaya çıkmaması adına düşük oranlarda yüksek ampere çıkmak gerekir. Aşağıdaki şekil 1 standart pulse yöntemi ile uygulamasıdır. Grafikteki Pulse cuurent -10 değeri bize alt amperde %60 üst amperde %40 kaldığını gösterir. Örnek olarak, 200 amperle yaptığımız bir kaynak çarpılmaya başladıysa kaynak makinesinin pulse özelliği aktif edilir.  Amper ortalama 120-130 lara kadar indirilir. Pulse devre dışıyken muhtemelen nufuziyet olmayacaktır. Şimdi bu sorun oluşmaması adına araya sıcak amperler atmamız gerekiyor. Bunu da ortalama 210 amperlere çıkartalım. Yüksek amper nufuziyet sorununu kaldıracaktır. Ancak ısı girdisini çok yükseltmemek adına % 25 üst amper % 75 alt amperde kalacak şekilde ayarlayalım. Hem nufuziyeti hemde ısı girdisi sorununu çözdük. Ancak iki amper arasında ki makas çok açıldığı için görsel bozulabilir. Bunun için pulse frekansını yüksek değerlerde bırakmanız gerekmektedir. Ortalama 6 Hz oldukca uygun olacaktır. Salınım yapmanıza gerek yok. Pulse değerleri kendi halkalarını oluşturarak gelecektir. Bu oran istediğiniz gibi ayarlanabilir. Ortadaki alanı ise kalın malzemelerde kullanabiliriz. Tamamen ters mantık. Çok fazla ısı girdisi olacağından aralara soğuk amper atılabilir.

 

Şekil 1
Şekil 1
​​​​​
​​​​
şekil 2
Şekil 2

Şekil 2, standart mıg modundan double pulse yöntemine kadar olan amperin dalgalanma sürecini göstermiştir. Pulse yöntemi ile olan süreç burada da geçerlidir.
Lütfen Bekleyin...