• Anasayfa
  • Nasıl bir Kaynak Makinesi Almalıyım?

NASIL BİR KAYNAK MAKİNESİ ALMALIYIM ?

Kaynak makinesi kullanım ömrünün sonuna ulaştığında veya işletme faaliyetlerini genişlettiğinde, yeni operatörler ve yeni kaynak makinesi alma zamanı gelir. Piyasada çok çeşitli kaynak makineleri vardır ve çoğu durumda farklı marka ve modelleri karşılaştırmak zordur. Kaynak makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir?

İyi bir kaynak makinesi uzun ömürlü olmalıdır. Makine özelliklerini ihtiyaçlarınız ve taleplerinizi karşılaştırması için biraz zaman harcamak akıllıcadır. En iyi ihtimalle, şirketinizin üretkenliği  ve kaynakçılarınızın iş tatmini doğru ekipmanla yüksek seviyelere ulaşacaktır.

Satın alma kararını verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır.

Kaynak prosesini belirleme

İlk yapılması gerekenler çok basittir. Kaynak makinesinin hangi uygulamalar için kullanılacağı ve neden yeni bir makine satın alındığı göz önünde bulundurulmalıdır. Kaynak yöntemini (MMA, TIG, MIG / MAG) belirlenmelidir. Yeni kaynak ekipmanı satın almak, mevcut kaynak işlemlerinin değiştirilip değiştirilemeyeceğine veya özel işlemlerle daha da geliştirilip geliştirilemeyeceğine karar verilmelidir.

Kaynak makinesinin özellikleri dikkate alındığında temel malzemeler önemli bir rol oynar. MIG / MAG kaynağında levha kalınlığını ve kaynak uzunluğunu hesaba katmak iyidir. Plakalar ne kadar kalın ve kaynaklar ne kadar uzunsa, güç kaynağının gerekli güç ve görev döngüsü de o kadar yüksek olur. MIG kaynağında, ana ana malzeme alüminyum ise, darbeli (pulse-d.pulse) kaynak makinesi tek doğru seçenektir. TIG kaynağı ise her zaman bir AC / DC kaynak makinesi gerektirir. Bu kriterler de yeni makinenin fiyatını ve mevcut modelleri etkiler.

Belirli bir kaynak işleminde uzmanlaşmış bir makinenin ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde uyup uymayacağını veya çok işlemli bir kaynak makinesinin aynı şeyi yapıp yapamayacağını da düşünmeye değer mi? Bu, özellikle kaynak işleminin rolüne ve operasyonlardaki kritikliğine bağlıdır.

Kaynağın rolü nedir?

İşletmede kaynağın rolü ve farklı uygulamalar, yeni kaynak makinesinin özelliklerini tanımlar. Kaynak ikincil yardımcı olduğunda, uygun fiyatlı bir kaynak makinesi bile ihtiyaçları karşılayabilir. Bununla birlikte, ucuz nadiren iyinin eşanlamlısıdır - kaynak makinesi ne kadar iyi olursa, ark özellikleri o kadar iyidir. Yüksek kaliteli, çapaksız ark, işlem sonrası zaman kaybetmeye gerek kalmamasını sağlar. Kaynak makinesinin işlevselliği ve güvenilirliği elbette her zaman önemli özelliklerdir. Bu durumda ek bakım ve yedek parça siparişi için zaman ve para harcanmayacaktır.

Kaynak sadece fabrika zemininde mi yoksa örneğin küçük, kapalı bir alanda mı yapılır? Kaynak ihtiyaçları istisnai olduğunda makinenin boyutu, hareketliliği ve konumu önemli bir rol oynar. Farklı aksesuarlar (bom askıları, uzun ara bağlantı kabloları, vb.) Kaynakçının günlük işini kolaylaştırır. Bazı uygulamalarda belirli aksesuarların kullanılabilirliği satın alma kararını etkileyecek kadar kritiktir. Satın alma kararını vermeden önce bile satış temsilcinizle mevcut aksesuarları gözden geçirmek ve gerekli aksesuarları kaynak makinesinin kendisi ile aynı anda satın almak iyi bir fikirdir.

Kaynak makinesi bireysel mi yoksa ortak kullanımda mı?

Bir kaynak makinesi, şirket için bir üretim aracıdır, aynı zamanda kaynakçı için bir ortaktır. Son kullanıcının görüşü genellikle satın alma kararında belirleyici faktördür ve ölçekleri belirli bir yöne doğru eğer.

Kaynak makinesi sadece bir kullanıcıya hizmet verdiğinde, memnun bir kullanıcının marka bağlılığı devreye girer. Birkaç kullanıcı olduğunda, kullanım kolaylığı, dil seçenekleri ve benimsenmesi hızlı bir kullanıcı ara yüzü yüksek değerdedir. Özellikle endüstriyel bir ortamda, kaynak makineleri demolara ve testlere dayalı olarak satın alınır. Satış temsilcinizin size makinenin özellikleri konusunda rehberlik ettiğinden ve demo süresinin iş ihtiyaçlarınız için yeterli olduğundan emin olun. Referanslara göz atın. Aynı sektördeki şirketler ilgilendiğiniz kaynak makinesiyle ilgili deneyime sahip olabilir.

Bakım ve yedek parçalar kolayca temin edilebilir mi?

Kaynak makineniz ne kadar kaliteli olursa olsun, bakım veya yedek parça gerektirdiği bir an olacaktır. Makineyi satın almadan önce bile, en yakın servis noktasının nerede olduğunu ve yanıt sürelerinin ne olduğunu öğrenin. Aynı şekilde, sarf malzemeleri ve yedek parçaların mevcut olduğundan emin olun. Sarf malzemeleri yüksek kalitede olduğunda, ömürleri uzar ve uzun vadede önemli maliyet tasarrufu sağlar. Üreticinin orijinal sarf malzemeleri, en uygun maliyetli ve en güvenli seçimdir.

İş insanlar arasında gerçekleşir. Temel kaynak sorunlarınıza çözüm arayan özel bir satış temsilcisi, iletişime geçemediğiniz bir çevrimiçi mağazadan daha fazla güven verir. Profesyonel bir distribütör veya üretici, anlaşma yapıldıktan sonra bile sorularınızı gecikmeden yanıtlayacaktır. Sözler tutulduğunda ve ürün beklentileri karşıladığında, gelecekteki kaynak ihtiyaçlarınız ile aynı satıcıya başvurmanız doğaldır.

Pazara ve ihtiyaca bağlı olarak, yeni kaynak makinenizin belgelerinin düzgün olduğundan ve standartları ve endüstri gereksinimlerini karşıladığından emin olmak iyi bir fikir olabilir. Yine, uzun süredir piyasada olan tanınmış bir üretici, iyi ve güvenli bir seçimdir. Satın alma kararını vermeden önce ürünün garanti politikasını kontrol etmeyi unutmayın.

Fiyat önemli mi?

Bir kaynak makinesinin değeri sadece para ile ölçülmez. Sonuç olarak, ürünün fiyatı güvenilirlik, kalite, yaşam döngüsü ve hizmet ömrünün yanı sıra mevcut yedek parçalar ve servis kolaylığı anlamına gelir.  Maliyet sadece bir kaynak makinesi satın almak için değil, aynı zamanda güvenilir bir üretim aracı satın almak için de gereklidir. Genellikle aşamayacağınız veya aşmak istemeyeceğiniz bir fiyat vardır, ancak ucuzun nadiren iyi kalite anlamına geldiğini hatırlamakta fayda var. Yüksek kaliteli ve uzun ömürlü bir kaynak makinesi kullanım ömrü boyunca kendini amorti edecektir. Kaynak ihtiyaçlarınız veya durumunuz ne olursa olsun, Kemppi'de sizin için çalışıyoruz. Bizim işimiz kaynak makinesi, kullanıcısı ve görev arasında mükemmel bir eşleşme yaratmaktır.

Lütfen Bekleyin...