• Anasayfa
  • Pulse Teknolojisi Nedir? Darbeli Kaynak Nedir?

Darbeli kaynak nedir? Pulse teknolojisi nasıl kullanılır?

 Bütün kaynak metodlarından beklenen üstün performansın içeriklerinde düşük ısı girdisi bulunur. Malzemeye yüksek joule ısı girdisi verildiğinde bir çok problemi beraberinde getirecektir. Bunlardan bazıları  çarpılmalar, tane büyümeleri, metalürjik bozulmalar, sertleşme, kötü görseller diyebiliriz. Isı girdisini minimize etmek için bir çok metod uygulama geliştirilmiştir. İçlerinden en önemlisi olan pulse ve double pulse teknolojisidir. Bu teknoloji ısı girdisi üzerinde ayar imkanı tanıdığı gibi, yüzeyleri kendisinden çok yüksek mekanik özelliklere sahip oksit tabakalarını yırtıp ana malzemeyi bozmadan kaynatabilme imkanı da tanıdı. Alüminyum ve bakır kaynakları gibi malzemeler de mutlak suretde aranan bir metod oldu. Tüm bu yapılabilirliklerin yanı sıra sıfır sıçrantı ile kaynak atılabildiği için günümüzde çelik konstrüksiyon firmalarında bile  pulse modlu makineler sık sık görebilirsiniz.

 Pulse modu standart gelen akımı dalgalandırma ve bu dalgaların boyutlarına sıklığına müdahale imkanı tanımasıdır. İki farklı amperle çalıştığından ötürü Türkiye sektöründe darbeli kaynak olarak da bilinir. 

Aşağıda ki resimde standart MIG modundan pulse moduna geçiş ve sonrasında double pulse modu verilmiştir. Değerler Kemppi kaynak makinesine göre verilmiştir. Pulse Modlu Kemppi Kaynak Makineleri İçin Tıkla  Ancak temel mantık hepsinde aynıdır. Standart MIG modu darbelendirilerek pulse moduna geçilmiştir. İki farklı amper arasında sürekli dalgalanmaktadır. Sonraki bölümde double pulse moduna geçilip üst amper ve alt amper oranı değiştirilmiş, alt amperde kalma yüzde azaltılmıştır. Bu şekilde ısı girdisi aşağıya çekmek hedeflenmiştir. Double pulse modunda bir periyot alt alt amperde dalgalanıp ikinci periyot üst amperde dalgalanma işlenmidir. Bu şekilde dört farklı amperi aynı anda kullanmaktadır. Son kısımda ise işlemi hızlandırmak amacıyla frekans artırılmış ve 1 saniyede iki periyotun geçiş miktarı arttırılmıştır.

Pulse grafiği

Aşağıda ki video Pulse modunda çalışan makinenin yavaşlatılmış videosuna aittir. İki farklı amperde iki farklı karakter gösterdiğini gözlemleyebilirsiniz. Düşük amperlerde malzemeye verilen total ısı girdisi aşağıya çekilmektedir.

 

 

Pulse modu gaz altı ve argon kaynak uygulamalarında çok sık karşımıza çıkarken elektrod kaynaklarında da görmeye başladık. Özellikle saha borulama uygulamalarında kök paso işleminde kök atarken pulse'lı elektrod yüksek frekanslarda çok olumlu sonuçlar vermektedir. Kemppi'nin geliştirdiği yeni pulselı elektrod kaynak makinesi Master 315 pulse özellikleri ve grafik tasarımıyla dikkat çekmektedir. 

 

 

Lütfen Bekleyin...