• Anasayfa
  • Sinerjik Kaynak Nedir? Sinerjik Kaynak Makine Ayarları Nasıl Olur?

 

Sinerjik kaynak modu


Kaynak makine teknolojisinde bir çok terim vardır. Bazıları yanlış anlaşılmış ve yayılmıştır. Bu durumun en bariz orneği sinerjik kaynak modudur. Bir çok operator bunu pulse kaynak modu ile karıştırmaktadır. Standart mig modu ile sinerjik mig modu kaynak kabileyeti olarak aynıdır. Aralarında ki fark kaynak paremetrelerini daha kolay ayarlayabilme imkanıdır.
  Kaynak parametreleri arasinda bir uyum olmalıdır. Makinenin maksimum amperiyle minumum voltaj çalıştıramayız. Seçeceğimiz ampere karşılık gelebilecek voltaj aralığı bellidir. Sinerjik mod ise bu voltaj aralığının en uygun olanı, amper ayarlanınca makinenin getirmesi özelliğidir. Örnek olarak 230 amper karşılığında 18-26 Volt aralığında kaynak yapabiliyor olalım. 18 voltun altında tel vurmaya aşırı sıçramaya başlayacaktır. 26 Voltun üstü kaynak iletimi tamamen sprey arka geçecek ve yüksek ısı girdisi oluşacak kenar olukları gibi bazı kaynak hataları cıkacaktır. Sinerjik mod ise 230 amper ayarladığınızda size direkt 22 Volt kendisi verecektir. Üzerinde artı eksi volt imkanı da sunar. Kemppi kaynak makineleri +-9 Volt imkan sunar. Bu şekilde her ampere karşılık tek tek çalışılmış parametreler gelir ve siz ayar yapmak zorunda kalmazsınız.
  Farklı cins malzemelerin kaynak parametreleri bire bir ayni olmaz. 5mm paslanmaz çelikle 5mm çelik malzeme kaynak davranışları farklıdır. Bu yüzden sinerjik modda makineye malzeme cinside bildirilir. Bu kaynak gazı icinde geçerli olduğundan sinerjik hat tablosu değişkenleri malzeme cinsi tel kalınlığı ve kaynak gazıdır. Bu değişkenler söylendikten sonra artık makineye sadece tek bir kaynak parametresi vermemiz yeterlidir. Kalan parametreleri makine ayarlayacaktır. Bunu malzeme kalınlığı olarak da verebiliriz.

Aşağıda Kemppi kaynak makinelerinin sinerjik hat tablosu verilmiştir. Örnek olarak, paslanmaz kaynak teli-0.8mm tel kalınlığı ve Ar+2%CO2 konfigürasyonunda bir kaynak yapalım. Sinerjik hat tablosuna göre S01 hat nosunu kemppi kaynak makinesine bildirirsek, sadece kaynatılacak malzeme kalınlığını makineye yazsak bize kaç amper, voltaj, tel hızı, dinamik gibi parametreleri kendiliğinden verecektir. Kemppi sinerjik kaynak makineleri için tıkla

 

st

Lütfen Bekleyin...