• Anasayfa
  • Su Altı Kaynağı Nasıl Yapılır?
Su Altı Kaynağı Nasıl Yapılır?

Tarihçesi

Sualtı kaynağı ilk olarak 1932'de Konstantin Konstantinovich Khrenov tarafından Rusya'da icat edildi ve Sovyet donanmasında kullanıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Lehigh Üniversitesi'nde mühendislik profesörü olan Amerikalı Cyril D. Jensen, ABD'nin kendi su altı kaynak programını geliştirdi ve bu alanda iki ABD patenti oluşturdu.

TWI'ye göre, su altı kaynaklarının kullanım alanı, kasırgalar veya patlamalardan zarar görmüş olabilecek açık deniz petrol platformlarını onarmak için geliştirilmiştir. Su altı boru hatlarını, çelik gemilerin gövdelerini ve diğer liman işlerini onarmak için de kullanılır. Su altı kaynağı, çelik işlerini kuru karaya taşımadan tamir ederek, şirketlere her yıl milyonlarca dolar tasarruf sağlıyor.

Proses

Kaynak Danışmanlarına göre, bir su altı kaynağı yapmanın üç ana yolu vardır. Birincisi, onarılması gereken alanın etrafına bir muhafaza inşa edilip ve alan normal bir yüzey kaynağı ile aynı basınca sahip olana kadar basınçlı havayla suyun püskürtüldüğü kuru yüzeyde yapılan kaynaktır. Daha sonra kaynak işlemi normal koşullarda gerçekleştirilir. İkinci yöntem ayrıca bir muhafaza kullanır, ancak suyu alandan dışarı itmek için helyumla doldurulur. Kaynakçı solunum ekipmanı giyer ve kuru bir yüzeyde kaynağı tamamlar. Üçüncü yöntem, kaynak hattını sudan etkilenmeden anında kurumasına izin veren bir gaz karışımına sahip elektrotla ark kaynağı kullanan bir ıslak yüzey kaynağıdır. Bunun için kaynakçının aynı zamanda kalifiye bir scuba dalgıç olması ve elektrik çarpmasını önlemek için özel olarak tasarlanmış ekipman kullanması gerekir.

İş alanı

AWS'ye göre su altı kaynağı alanında kariyer yapmak istiyorsanız, ticari dalışta niteliklere sahip olmanız ve derin su dalışı uzman ticari dalış ekipmanlarında yetkin olmanız gerekmektedir. Ayrıca sertifikalı bir kaynakçı olduğunuzu gösterebilmek için kaynak konusunda DS standart AWS niteliklerine sahip olmanız gerekmektedir. Bu nitelik ile dalış merkezlerinde iş aramaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte işe başladığınızda çoğu şirket, işe başlamadan önce işi yapabileceğinizi kanıtlamak için D3.6 su altı kaynak şartnamesini de isteyecektir.

Lütfen Bekleyin...