• Anasayfa
  • Tungsten Elektrodların Renk Sınıflandırması

Tungsten elektrodlar ANSI/AWS ve Avrupa ISO 6848 standartlarına göre üretilmektedir.

Tungsten elektrodların renk sınıflandırılması;

tungsten

1.) %2 Thoryum, Renk kodu kırmızı Thoryum tungsten elektrotları (AWS sınıflandırması EWTh-2) minimum %97,30 tungsten ve %1,70 ila %2,20 toryum içerir. Günümüzde en yaygın kullanılan elektrotlardır ve uzun ömürlü olmaları ve kullanım kolaylıkları nedeniyle tercih edilirler. Toryum, elektrodun elektron emisyon niteliklerini arttırır, bu da ark başlatmalarını iyileştirir ve daha yüksek akım taşıma kapasitesine izin verir. Bu elektrod, erime sıcaklığının çok altında çalışır, bu da önemli ölçüde daha düşük bir tüketim oranı sağlar ve daha fazla stabilite kararlı bir ark oluşturur. Ayrıca diğer elektrodlardan daha düşük seviyede kaynak kirliliğine sahiptir. Uygulamalar: karbon ve paslanmaz çelik, nikel alaşımları ve titanyum.

2.) %1 Zirkonyumlu, Renk Kodu beyaz Zirkonyumlu tungsten elektrotlar (AWS sınıflandırması EWZr-1) minimum %99,10 tungsten ve %0,80 zirkonyum içerir. Zirkonlanmış bir tungsten elektrod, son derece kararlı bir ark üretir ve tungsten püskürmesine karşı direnç gösterir. Bilyeli bir ucu koruduğu ve kirlenmeye karşı yüksek bir dirence sahip olduğu için AC kaynağı için idealdir. Akım taşıma kapasitesi, kırmızı tungsten'e eşit veya daha fazladır. DC kaynağı için hiçbir koşulda zirkonyum tavsiye edilmez.

3.) Saf Tungsten, Renk Kodu yeşil Saf tungsten elektrodları (AWS sınıflandırması EWP) %99,50 tungsten içerir, tüm elektrodlar arasında en yüksek tüketim oranına sahiptir ve tipik olarak “alaşımlı” muadillerinden daha ucuzdur. Saf tungsten ayrıca, özellikle alüminyum ve magnezyum üzerinde AC sinüs dalgası kaynağı için iyi ark kararlılığı sağlar, ancak tipik olarak DC kaynağı için kullanılmaz. kırmızı ve gri elektrodlara kıyasla daha zayıf ark başlangıçları üretir.

4.) Lantanlı, %1 Siyah veya %1,5 Altın Lantanlı tungsten elektrodlar (AWS sınıflandırması EWLa-1.5) minimum %97,80 tungsten ve %1,30 ila %1,70 lantan içerir. Bu elektrodlar mükemmel ark başlatma, düşük yanma oranı, iyi ark kararlılığı ve mükemmel yeniden ateşleme özelliklerine sahiptir. Lantanlı elektrodlar, sivri uçlu AC veya DC elektrot negatifinde iyi çalışır. AC sinüs dalgası güç kaynaklarıyla kullanım için bilyeli olabilir. Bu elektrotlar keskinleştirilmiş bir noktayı iyi korurlar ve hem kırmızı hem de gri yerine geçebilir, çünkü kırmız tungstenin aksine bu elektrodlar AC kaynağı için de uygundur ve gri elektrodlar gibi daha düşük voltajlı arklara izin verirler. %1,5 lantan, belirli bir boyuttaki elektrod için maksimum taşıma kapasitesini yaklaşık %50 artırır.

5.) %2 Seryum, Gri Özellikle düşük amperli kaynaklarda kırmızı tungsten'e mükemmel bir alternatif. Bu elektrodlar, düşük akım ayarlarında DC kaynağında en iyi performansı gösterir ancak AC veya DC işlemlerinde kullanılabilir. Düşük amperlerde mükemmel ark başlatmaları ile gri tungsten, boru ve boru imalatlı, ince sac metal işlerinde veya küçük ve hassas parçaların kaynaklandığı işler gibi uygulamalarda popüler hale geldi. Kaynak başlatmak için %10 daha az akım alır ve çok kararlı bir ark vardır. Uygulamalar arasında karbon ve paslanmaz çelikler, nikel alaşımları ve titanyum bulunur.

Lütfen Bekleyin...